Dlaczego spływy kajakowe?

Spływy kajakowe Pilicą to jedna z najlepszych form spędzenia wolnego czasu na łonie natury, zdrowo, dla każdego,nie zależnie od wieku, a także bez specjalnego przygotowania.

Szlak wodny Pilicy ma długość 307km. Jednak w zależności od możliwości fizycznych, wieku czy ilości czasu, podzieliliśmy go na kilka tras.

Jak wybrać trasę spływu?

W zależności od Państwa wieku, jak również kondycji i czasu do dyspozycji proponujemy trasy o zróżnicowanym dystansie i czasie spływu.

Kajaki wynajęte są na cały dzień, bez względu, który spływ Państwo wybiorą.

Spływy kajakowe Pilicą podzieliliśmy na:

  • 1-3 godzinną dla rodzin z małymi dziećmi i seniorów

Biała Góra-Warka 10km 2-3h

  • 4-6 godzinne, najbardziej optymalne, dla wszystkich

Budy Michałowskie -Warka 16km 4h

Warka- Mniszew 16km 4h

Biejków- Warka 21km 5-6h

Biała Góra- Mniszew 21 km 5-6h

  •  6-7 godzinne dla ambitnych i wytrwałych

Góry- Biała Góra 22km 6 h
Białobrzegi-Warka 29 km 7 h

  • Spływy kilkudniowe dla pasjonatów kajakarstwa, jak również mających dużo wolnego czasu.

Trasa do uzgodnienia.

Średnia prędkość nurtu Pilicy to 4km/h. Podany czas płynięcia obliczony jest według prędkości nurtu, bez wiosłowania i postojów.

Spływy kajakowe. Pilica-parę słów o samej rzece

Pilica – rzeka w południowej i centralnej Polsce, najdłuższy lewy dopływ Wisły. Długość rzeki wynosi 319 km, a powierzchnia dorzecza 8341 km². Płynie przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, Niziny Środkowopolskie oraz Nizinę Środkowomazowiecką. Potem wpada do Wisły w okolicach wsi Ostrówek, w regionie geograficznym zwanym Doliną Środkowej Wisły.
W 1974, przez wybudowanie tamy i spiętrzenie wód, w okolicy Sulejowa utworzono Zalew Sulejowski, długości ok. 17 km, maksymalnej szerokości 2 km i powierzchni 2700 ha.

Szlak kajakowy Pilicą

Dzięki wydajności źródeł Pilica wiosną jest dostępna dla kajaków już od miejscowości Pilica, a zasadniczo przez cały rok od Żarnowca.

Biegnąca stąd trasa spływu ma długość 307km.

Górna część szlaku jest jednak trudna do płynięcia. Dlatego wiąże się z tym duża liczba przenoszeń kajaka, z względu na wąskie koryto, jak również liczne przeszkody w nurcie. Innymi słowy Możemy polecić ją zaawansowanym kajakarzom, którzy płynąc jedynkami bez bagażu biwakowego, będą mieli przyjemność pokonania rzadko uczęszczanego odcinka rzeki.

Indywidualnie Pilicą pływa się zasadniczo od Koniecpola (263 km), jednak W Maluszynie(238 km) kończą się uciążliwe przeszkody rzeczne, dlatego stąd wyruszają na wypożyczonych kajakach zorganizowane grupy spływowe.

Walory krajoznawczo- przyrodnicze

Przyrodniczo i krajoznawczo szlak Pilicy jest bardzo atrakcyjny.

TUTAJ więcej na ten temat

Meandrujące po dnie swojej pradoliny koryto rzeczne wytworzyło różnej wielkości łagodne zakola, a co więcej zakręcające niekiedy nawet o 180 stopni.

W ten sposób powstało szereg starorzeczy (odciętych współczesną regulacją koryta), jak również wiele stałych wysp różnej wielkości, pokrytych bogatą roślinnością. Przy wyższej wodzie dają turyście urozmaicone możliwości wyboru drogi płynięcia, jednak przy niskiej bywają utrapieniem ze względu na uciążliwe płycizny.

Piaszczyste wszędzie podłoże, jak również pojawiające się co kilka kilometrów rozległe plaże w słoneczne dni zapraszają do kąpieli, ponadto przy brzegach znajdziemy dużo terenów leśnych z malowniczymi biwakami.

Wody Pilicy, niegdyś na znacznym odcinku zanieczyszczone, obecnie posiadają III, a nawet II klasę czystości, dlatego też należy jednak pamiętać, że woda z rzeki nigdzie nie nadaje się do picia, nawet po przegotowaniu (jak zresztą w całej Polsce) ze względu na zanieczyszczenia biochemiczne oraz wysoki poziom naturalnej zawiesiny po deszczach.